Temple Basin
Jak hardcore musíte bejt, abyste si užili středisko s nejextrémnějšim terénem a nejdelšími slunečnými dny v celém Canterbury? Hódně.
Převýšení: 430 metrů
Cena: 67 dolarů/dospělý
Ideální pro: začátečníci 25%,pokročilí 50%, experti 25%
Na Temple Basin taky nejspíš narazíte, pokud budete hledat nejskrytější středisko na Zélandě. Rozkládá se uprostřed jižních Alp, tři kilometry od Arthurs Pass a to vlastně mluvim jenom o parkovišti. TB je položeno vy výšce 1400 metrů a nevede k němu silnice. Ani zubačka jako v případě BR. Pokud někde stojí za to, zaplatit si jednu (nebo víc) noc v klubový chatě, je to rozhodně TB, protože se k ní musíte hodinu drápat do prudkýho svahu a nevim, kdo by to chtěl absolvovat víc dnů za sebou.
Mám ale jednu dobrou zprávu - lanovka na vaše prkna, lyže, jídlo a zavazadla existuje! Jinak by to už byla totální šílenost. My s Lozem vyrazili jenom na jeden den a o goods lift sme věděli, jenom sme nevěděli, kde ho hledat. Na parkovišti TB si všimněte mohyly u silnice, tam vyložte svoje věci, pošlete je nahoru (bacha na provozní hodiny!) a teprve pak zaparkujte. Rozhodně nenechávejte v autě nic cennýho, i když lezete nahoru jenom na den! My s Lozem sme byli trošičku blboučcí a vzali sme prkna do rukou. Goods lift sme objevili, až když sme kousek vystoupali a uviděli ho seshora.
Craigieburn Valley
"Ski the Big One" myšleno freeride terén!!!
Převýšení: 600 metrů
Cena: 68 dolarů/dospělý plus otravná záloha za nutcracker
Terén: pokročilí 50%, experti 45%
Craigieburn je moje největší láska. Tohle středisko má samý pozitiva. Tři relativně v pohodě tow-ropes pro lidi, co jezděj regular (levou nohou dopředu), nejsou tak děsně prudký jako BR. Na druhou stranu, když mrzne, opravdu se jízda nedoporučuje lidem, co na tow-rope nikdy nejeli. Mrtě to klouže a vleky sou na hraně.
Craigieburn je jako obří hřiště skýtající velkou kotlinu, kapsy prašanu, prudký sjezdy mezi skalama a relativně krátký traverzy na obě strany. Rozloha freeride terénu v nejbližším dosahu je až 150 hektarů!!! K tomu připočtěte i možnost přeskočit na návštěvu do sousedního Broken River. Přístup k vlekům je taky mnohem příjemnější než u dvou předchozích areálů. Od parkoviště k prvnímu tow-rope je to asi 8 minut víceméně po rovince.
Po ránu vám každej doporučí jezdit Hamilton a Remarkables. Výšlap na Hamilton Peak (1922) je otázka 15 minut. Lyžaři se celkem daleko dostanou aniž by museli sundávat, prknaři se projdou, ale zase maj samotný šplhání lehčí. Střed moc nedoporučuju, Guts sice vypadaj zajímavě na mapě, ale nikdy tam nebylo dost sněhu. Kolem poledne, kdy sníh povolí, horská služba většinou Remarkables zavře. V tu chvíli se pozornost všech přesouvá na Middle Basin, vpravo od vleků. Middle Basin...co o něm říct? Z horního vleku se k němu dostanete jednoduše, žádný šplhání, treverzem. Pokud ste magoři, skočte si trojitou černou, pokud ste já, nelámejte kosti a pokračujte sjezdem až do sedla a spusťte to odsud. Popřípadě dojděte až na Castle. Je to úchvatný. Hlavně když je hodně sněhu. Spusta přírodních skoků a quarter-pipe po cestě. Do Middle Basin se dá dostat i od Koroheke chaty, ale bývá to tam trochu víc rozvoraný a slunce tam svítí celej den, takže sníh není úplně ideální. Na konci Middle basin můžou lyžaři uhnout přes les po stezce zpátky k ubytovacím chatám.
Bohužel lidi na snb to maj zakázaný, aby šlápotama neničili stezku. Ale celkově se spíš vyplatí sjet až k silnici a po ní si to vyjít zpátky k prvnímu vleku. Craigieburn má taky jedno prvenství, je to jediný středisko ležící pod hranicí stromů, takže Martys (pokud není zavřenej) stojí za to vyzkoušet, protože nikde jinde na NZ si mezi stromkama nezajezdíte.
Nejotravnější věc na CV je půjčování nutrackerů za zálohu, takže při poslední jízdě dne sice sjedete až k silnici, ale stejně musíte zpátky ke kase vrátit pás. A pozor! V Kohoreke Lodge nejsou vybavený na platební karty, takže pokud si chcete dát hamburger nebo hot dog, chce to peníze. Nebo udělat cash out ráno na pokladně. Silnice vedoucí k CV je v trochu horšim stavu než ta do Broken River, takže tady spíš doporučuju stopa.
Někoho by taky mohlo napadnout vrátit nutcrackery a vzít to říčním korytem k silnici a někoho cestou dolů stopnout. Těch pár set metrů v měkoučkym sněhu je sice super, ale připravte se na půlhodinu prodírání se hustym lesem zpátky k silnici. Neříkám ale, že to nejde. Ozkoušeno na vlastní kůži.
http://www.craigieburn.co.nz/ CV nemá půjčovnu lyží ani lyžařskou školu.
2 komentáře:
Budu v Tokiu v prvni polovine dubna...
a kdo ubytuje me v tokyu na tyden?? kdyz uz se budu potulovat kolem :D Dyndaaa
Okomentovat